Informace o tygrech

28. října 2006 v 15:12 | Dášík |  Zvířátka

Tygr Panthera tigris

Charakteristika: Největší kočkovitá šelma, jediná s pruhovaným kožichem. Indickými domorodci označován jako posel bohů chránící stromy. Miluje vodu a dokáže uplavat přes 10km. Existují i bílí tygři (není to jiný druh, ale barevná varianta). Je predátorem stojícím na vrcholu ekologické pyramidy - reguluje populaci masožravých i býložravých savců.

Poddruhy:

Pahthera tigris má 8 zeměpisných poddruhů:
Tygr bengálský neboli indický (Panthera tigris tigris) - asi 4000 tygrů
Tygr indočínský neboli Corbettův (Panthera tigris corbetti) - 1500
Tygr sumatránský (Panthera tigris sumatrae) - 600
Tygr sibiřský neboli ussurijský (Panthera tigris altaica) - 250
Tygr čínský (Panthera tigris amoyensis) - 30
Tygr kaspický neboli turanský (Panthera tigris virgata) - byl vyhuben
Tygr balijský (Panthera tigris balica) - byl vyhuben
Tygr jávský (Panthera tigris sondaica) - byl vyhuben

Průměrný věk

16 - 20 let (max. 26 let)Biotop: od tropické džungle po tajgu, vyhledávají lesnaté kraje od tropických džunglí, přes trnité lesy Indie až po lesy v Himálají a Sibiři.

Velikost Hmotnost

délka těla: 140 - 280 cm ocas: 60 - 95 cm velký rozdíl mezi jednotlivými poddruhy např. tygr sibiřský má rekordní velikost až 280 cm a váží 384 kgsamice 100 - 160 kg, samec: 180 - 250 kg,

Potrava

výhradně masožravec, loví: buvola indického, gaura, jelena sambara, jelena barasingu, prase divoké a zakrslé, medvěda himálajského a další

Rozmnožování Mláďata

Tygří reprodukce je pomalá - velmi pozdě pohlavně dospívá (ve 3 až 5 letech) a více než polovina se nedožije dvou let. Březost trvá 95 - 110 dní.Rodi se 2 - 4 mláďata, porodní hmotnost až 1000 g, slepá, prohlédnou po 6 až 14 dnech. Do dvou měsíců se živí výhradně mlékem, v šesti měsicích začínají lovit malé opeřence a kolouchy. V 18ti měsících jsou schopni lovit sami. Samice se rozloučí definitivně s vrhem jakmile porodí další mláďata.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama